Repozytorium zasobów KlastER
Jak założyć klaster energii? Jak zorganizować jego strukturę? Czy istnieją szablony dokumentów wymaganych przy założeniu i prowadzeniu klastra? Skąd czerpać wiarygodne informacje na temat funkcjonowania rozproszonych źródeł energii? W ramach projektu KlastER Akademia Górniczo-Hutnicza uruchomiła nową platformę edukacyjną, na której prosumenci odnajdą wiele praktycznych wskazówek i materiałów dotyczących energetyki obywatelskiej, a także dostaną możliwość udziału w bezpłatnych kursach zakończonych certyfikatem.
Portal edukacja.er.agh.edu.pl jest skierowany do wszystkich osób zainteresowanych rozwojem energetyki rozproszonej – zarówno pojedynczych prosumentów, jak i uczestników zorganizowanych oddolnych inicjatyw energetycznych. Stanowi bazę wiedzy na temat różnych aspektów ER – od kwestii technicznych i ekonomicznych, przez regulacje prawne, aż po uwarunkowania społeczne.
W zasobach portalu znajdują się kursy, dzięki którym użytkownicy mogą zgłębić następujące tematy:
- systemy monitorowania jakości energii elektrycznej,
- magazynowanie energii,
- analiza pracy farmy wiatrowej,
- analiza pracy farmy PV,
- energetyka PV,
- energetyka cieplna,
- zasobniki energii,
- energetyka wodna,
- geotermalne źródła energii,
- teoretyczne i praktyczne aspekty tworzenia i funkcjonowania instalacji fotowoltaicznych w Polsce.
Każdy moduł zawiera ok. 45-minutowy wykład eksperta z Akademii Górniczo-Hutniczej oraz test sprawdzający wiedzę słuchacza. Zarejestrowani użytkownicy po zaliczeniu testu otrzymają imienny certyfikat ukończenia kursu. Szkolenia wzbogacone są różnorodnymi materiałami pomocniczymi w postaci artykułów naukowych z czasopisma „Energetyka Rozproszona” czy raportów publikowanych na portalu www.er.agh.edu.pl, które pogłębiają temat lub prezentują go w szerszym kontekście uwarunkowań transformacji energetycznej.
W zakładce „Materiały uzupełniające” można znaleźć fragmenty wystąpień ekspertów w trakcie seminariów organizowanych w ramach projektu KlastER. W pięciu blokach tematycznych zgrupowano ponad czterdzieści materiałów, z których większość stanowią nagrania wideo. Dział „Instrukcja zakładania i prowadzenia klastra” zawiera gotowe szablony dokumentów przygotowanych przez ekspertów z zespołu Krajowego Instytutu Energetyki Rozproszonej (KIER), a także klarowną propozycję „ładu korporacyjnego klastra energii”, która pomaga zrozumieć jego strukturę organizacyjną.
Zapraszamy do rejestracji na platformie edukacja.er.agh.edu.pl i do owocnego korzystania z jej zasobów.
Available courses
Skip course categories